Sports Hall of Fame
**********************************************************************************************
 
 
Grandview athletics is a mainstay in the community and the community has supported some of the most talented athletes ever to compete on any level. Of course the players wouldn't get far without coaches, administrators and other benefactors. Give a nod to the Grandview Sports Hall of Fame Inductees listed below.

ELIGIBILITY
To be considered for induction after a ten-year period (i.e., ten years since contribution commenced), the individual must meet at least one of the following requirements

1. Alumni of Grandview - made a contribution to Grandview athletics, directly or indirectly, as an athlete, coach or administrator
2. Non-Alumni of Grandview - made a contribution to Grandview athletics, directly or indirectly, as a coach or administrator
3. Individual who has performed meritorious service for Grandview athletics

Nominations for induction must include the following:
1. Nominee Name
2. Graduation year, if known
3. Mailing address, if known
4. Your name, graduating class, address, phone and email
5. In 100 words or less, summarize why your nominee should be considered for induction into the Grandview Sports Hall of Fame.  Forms are downloadable from the links below.

Mail nominations to:

Mike Casasanta
1471 Wyandotte Road
Columbus, OH 43212


Selection Criteria Form

Nominated Inductee Personal Information form


 
GRANDVIEW SPORTS HALL OF FAME INDUCTEES

1989 INDUCTEES

 

Charles Thackara 1935*

 

Howard F. Yerges Jr. 1943*

 

Ralph V. Guglielmi 1951

 

John R. Arganbright 1961*

 

Joe D. Arganbright 1961

 

Jack Low 1972

 
 

1990 INDUCTEES

 

Thomas Conger 1929*

 

Robert Ulrich 1931*

 

Sam A. Wippel 1943*

 

Richard D. Anderson 1956

 

Roger Welsh 1960

 

William H. “Tippy” Dye (Coach 1939-1940) *

 

 

1991 INDUCTEES

 

Joseph Thomas 1918*

 

Robert Hannaway 1939*

 

Gene B. Smith 1946*

 

Stanton I. Jones 1951*

 

Doug Welsh 1964

 

Richard Hopkins Jr. (Coach 1952-1971)*

 

 

1992 INDUCTEES

 

George “Doc” Mingle 1940*

 

Edward B. Smith 1947*

 

Jack T. Boyer 1948

 

Thurlow “Tad” Weed 1951*

 

Mark Todd 1968

 

Ira Stanton Jones (Coach 1919-1926)*

 

Emily Peterson (Coach 1925-1963)*

 

 

1993 INDUCTEES

 

Edwin H. Keener 1938*

 

James E. Karlovec 1945*

 

C. Wesley Mirick 1960

 

Carmen A. Gatto 1977

 

Jennifer L. Klitch 1983

 

James H. Scott (Coach 1936-1939)*

 

 

1994 INDUCTEES

 

Clyde Phillips 1932

 

Charles R. Braun 1937*

 

William A. “Tink” Taylor 1948

 

Donald M. Rice 1951

 

Lynn E. Gatsch 1969

 

Michael J. Casasanta 1974

 

Robin Priday (Coach 1953-1978)*

 

Larry Larson (Coach 1966-1993)

 

 

1995 INDUCTEES

 

Robert Forrest 1937*

 

Jean M. Lindsey 1938*

 

Robert E. “Rube” Taylor 1944*

 

Robert H. Morris 1948*

 

George M. Ellis 1964

 

Dow T. Voelker 1980
 

 

1996 INDUCTEES

 

Donald Evans 1940*

 

Terry N. Smith 1950

 

Thomas E. Bogen 1951

 

Sidney W. Hall 1953

 

William W. Brown Jr. 1955

 

Raymond Stegmeier 1967*

 

 

1997 INDUCTEES

 

Patricia Taylor Anderson 1938*

 

Albert Rau 1941*

 

William Overmyer 1946

 

George W. Linn 1952

Mary Lee McCourt 1964

Joseph R. Bonaventura 1987
 

1998 INDUCTEES

 

Louis P. Florio 1944

 

Donn M. Mauger 1950*

 

Joanne Gardner Pickett 1950*
 

Charles W. Osborne 1957

 

Stephen T. Emrich 1965*
 

Joseph P. Kurelic 1968

 
 

1999 INDUCTEES

 

Jerry L. Cowan 1945*

 

Richard A. Keitz 1947

 

David A. Zuhars 1956

 

Charles B. Sweeney Jr. 1965

 

 

2000 INDUCTEES

 

John T. Daniels 1948*

 

S. Alan Lephart 1954

 

Michael W. Aleshire 1967

 

Stephen R. Gatsch 1968

 

Thomas M. Brumfield 1973

 

David L. Janusz 1989

 

 

2001 INDUCTEES

 

Samuel F. Vilardo 1945*

 

Barry C. Walton 1967

 

Dori Voelker Easdale 1982

 

Eric C. Abbot 1988

 

 

2002 INDUCTEES

 

Bruce J. Buchanan 1962

 

Steven E. Mowrey 1970

 

Don Dyson 1974

 

Heather Abbot Hilditch 1992

 

 

2003 INDUCTEES

 

Dr. Robert E. Ewing 1953
 

Mark Howard 1973

Thomas Strejcek 1986

Michelle L. Chavanne 1993

 

2004 INDUCTEES

 

Thomas A. Shelton 1952*

 

Michael L. Carr 1982

 

Emily Marie Mountz 1992

 

Doug Eckert (Coach)
 

2005 INDUCTEES

Lisa A. Janusz 1989

Jeremy Seabolt 1991

Amy Lee-Shank 1992

Ed Bozeman (Coach)

 

 

2006 INDUCTEES

 

Kim Koch Toussant 1971

 

Matt Sulser 1992

 

Jim Woodland 1996

 

 

2007 INDUCTEES

 

Christine Breiner 1995

 

Jenifer Gafford 1995

 

Jerremy Grace 1996
 

2008 INDUCTEES

 

John Gloyd 1971
 

Anthony M. Abbruzzese 1988
 

 

2009 INDUCTEES


Brad Scharlott 1971
 

Phil Lovegrove 1998
 

2010 INDUCTEES

 

Scott Bauer 1987

 

Sara Wheeler Warren 1998

 

 

2011 INDUCTEES
 

Mitch Alderman 1988

 

Tyler Gantz 1992
 

2013 INDCUTEES
 

David Rudy 1951

 

Michelle Mehling Calvin 1999

 

2014 INDUCTEES
 

Allison Grace Morgan 2001
 

Alex Picazo 2003
 

Perry Francis Martter 1918

 

2015 INDUCTEES
 

Andy DiSabato 1987-2012
 

Chris McCabe 1976
 

John Vogel 2003
 

2016 INDUCTEES

 

Tom Cavanaugh 1968
 

Tim Klitch 1979
 

Nick Barte 2002
 

2017 INDUCTEES

 

Jill Swary Walker 1989
 

Alfrred G Sargent 1926
 

Todd Lovegrove 2000

 

2018 INDUCTEES
 

Jake D Smith 2006
 

Katie Albanese 2004
 

Marv Gregory Coach

 

 

2019 INDUCTEES
 

Connie Clark-Mann 1967

 

Katie Speakman 1999
 

2023 INDUCTEES
 

Kelly Kasser 1985
 

Katy Seabolt 1999

 

Colin Todd 2001
 

Paige Lachey 2010

 

 

 

*deceased